TYT ile Alan 4 Yıllık Bölümler 2018 PuanlarıTYT tercih işlemlerinin yaklaşmasıyla birlikte adaylar TYT puan türleriyle öğrenci alan bölümlerin tam listesine göz atacaklar.

2018 TYT Tercih Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

2018 TYT Tercih İşlemleri için Tıklayınız

TYT ile Alan 4 Yıllık Bölümler 2018 Puanları Tıkla Öğren

TYT sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler 2 yıllık bölümlerin 2018-2019 dönemindeki taban ve tavan puanlarına çevrildi. İki yıllık bölümlere başvuru yapmak isteyen öğrenciler için taban ve tavan puanları araştırdık. İşte o Bölümler...

TYT net hesaplama sihirbazı indir

Yükseköğretim Programları Tercih Rehberi İndir indir

YÖK TYT başarı sırası sihirbazı indir

PUAN TÜRLERİ VE KAPSADIĞI TESTLER

TYT'deki puan türleri, kapsadığı testler ve puan türünün hesaplanmasında baz alınacak test yüzdeleri şöyle:

TYT Temel Matematik (Yüzde 40), Fen Bilimleri (Yüzde 30), Türkçe (Yüzde 20), Sosyal Bilimler (Yüzde 10)
TYT Fen Bilimleri (Yüzde 40) ve Temel Matematik (Yüzde 30), Türkçe (Yüzde 20), Sosyal Bilimler (Yüzde 10)
TYT Türkçe (Yüzde 40), Sosyal Bilimler (Yüzde 30), Temel Matematik (Yüzde 20), Fen Bilimleri (Yüzde 10)
TYT Sosyal Bilimler (Yüzde 40), Türkçe (Yüzde 30), Temel Matematik (Yüzde 20), Fen Bilimleri (Yüzde 10)
TYT Türkçe (Yüzde 37), Temel Matematik (Yüzde 33), Sosyal Bilimler (Yüzde 20), Fen Bilimleri (Yüzde 10)
TYT Temel Matematik (Yüzde 37), Türkçe (Yüzde 33), Fen Bilimleri (Yüzde 20), Sosyal Bilimler (Yüzde 10).

TYT PUAN TÜRLERİYLE GİRİLEBİLECEK ÖN LİSANS PROGRAMLARI

TYT için belirlenen puan türlerinin her biriyle girilebilecek yükseköğretim programları farklı olacak.

Örneğin TYT puan türüyle ön lisans programları olan Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Teknolojisi, Elektronik Teknolojisi, Harita ve Kadastro, İnşaat Teknolojisi, Makina, Mekatronik, Otomotiv Teknolojisi; TYT ile Ağız ve Diş Sağlığı, Anestezi, Boya Teknolojisi, Çevre Sağlığı, Kağıt Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Maden Teknolojisi; TYT ile Basın ve Yayıncılık, Adalet, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik; TYT ile Aşçılık, Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı, Çocuk Gelişimi, Geleneksel El Sanatları, Görsel İletişim, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Turizm Animasyonu, Marka İletişimi; TYT ile Basım ve Yayın Teknolojileri, Emlak ve Emlak Yönetimi, İkram Hizmetleri, Kooperatifçilik, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Mimari Restorasyon, Otobüs Kaptanlığı, Posta Hizmetleri, Turizm ve Seyahat Hizmetleri; TYT ile Bankacılık ve Sigortacılık, Bilgi Yönetimi, Çay Eksperliği, Deniz ve Liman İşletmeciliği, İnsan Kaynakları Yönetimi, Tapu ve Kadastro, Ormancılık ve Orman Ürünleri, Pazarlama gibi bölümlere girilebilecek.

TYT İLE GİRİLEBİLECEK LİSANS PROGRAMLARI

Bazı lisans programları, TYT puan türleri ile öğrenci alacak. Kimya Öğretmenliği TYT, Okul Öncesi Öğretmenliği programına TYT; Özel Eğitim Öğretmenliği, Zihin Engelliler Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, İlahiyat gibi programlara TYT; Üstün Zekalılar Öğretmenliği, İşletme Bilgi Yönetimi (Yüksekokul), İnsan Kaynakları Yönetimi (Yüksekokul) programlarına TYT puan türüyle öğrenci yerleştirilecek.

YKS PUAN TÜRLERİ

TYT ve barajı geçenlerin katılacağı YKS girecek olan gençlerin bu yıl dikkat etmeleri gereken nokta, programlarda yapılan “puan türü” değişiklikleri ve testlerin değişen ağırlıkları olacak.

Bu değişiklikler, başta hukuk olmak üzere Türkçe Matematik (TM) puan türleri ile tercih yapacak gençleri yakından ilgilendiriyor. Çünkü hukuk fakültelerine bu yıldan itibaren TM ile değil, TM ile öğrenci alınacak, edebiyat soruları bu puanın oluşmasında daha fazla etki yapacak.

TM puan türünü oluşturan sınavlardan Türkçe Matematik YKS sınavındaki testlerin ağırlık katsayıları da değişti. Bu değişikliklerin ne anlama geldiğine bakalım.

Başta hukuk, işletme, sosyoloji, psikoloji gibi Türkçe Matematik (TM) puan türleriyle tercih yapacak öğrencinin gireceği sınavlar değişmeyecek. Yine eski yıllarda olduğu gibi Matematik YKS ve Edebiyat- Coğrafya YKS sınavlarına girecek.

YKS’de 50 soruluk matematik, 30 soruluk Geometri testlerini yanıtlayacak. Ardından YKS’de Türk Dili ve Edebiyatı Testi’nde 56, Coğrafya-1 Testi’nde ise 24 soru çözecek. Bu iki sınav sonucunda öğrencinin üç farklı puan türüne sahip Türkçe Matematik (TM) puanları hesaplanacak.

AĞIRLIKLAR NE OLDU?

İşte bu hesaplama yapılırken geçen yıla göre testlerin puan türlerinin oluşmasına yapacağı ağırlıkları değişecek. TM-1, TM-2 ve TM-3 olmak üzere 3 farklı puan türünün hesaplanmasında TYT’nin testlerinin katkısı yine yüzde 40 olacak. Geçen yıla göre TYT içinde yer alan Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testinin ağırlık yüzdeleri ayrı kalacak.

Ancak işletme, maliye, uluslararası ticaret gibi TM-1 puanıyla öğrenci alan programlar için yapılan hesaplamada Matematik sorularının etkisi geçen yıl olduğu gibi yüzde 25 olacak. Geometri soruları yüzde 10 değil yüzde 8, Türk Dili ve Edebiyatı soruları yüzde 18 değil yüzde 20 etki yapacak. Coğrafya- 1’in etkisi yine eskisi gibi yüzde 7.

Küresel siyaset ve uluslararası ilişkiler gibi TM-2 puanıyla öğrenci alan programlarda bu kez LYS’nin Matematik sorularının etkisi yine yüzde 22 ama geometrinin etkisi yüzde 8’den yüzde 6’ya düştü. Türk Dili ve Edebiyatı soruları ise yüzde 22 değil ama yüzde 24 etkili. Coğrafya-1 Testi’nin bu puan türüne etkisi yine yüzde 8.

Psikoloji, sosyoloji gibi artık hukuk fakültelerinin de öğrencilerini seçerken kullanacağı TM-3 puanında Matematik sorularının etkisi yine yüzde 18. Ancak bu puan türünün oluşumunda Geometri’nin etkisi yüzde 7’den yüzde 5’e düştü. Türk Dili ve Edebiyatı sorularının etkisi ise yüzde 25’ten yüzde 28’e yükseldi. Coğrafya-1’in etkisi de yüzde 10’dan yüzde 9’a düştü.

TYT puanı ile hangi bölümler tercih edilebilecektir?

Şu an elinizdeki TYT sonuç belgesi ile tercih yapılmayacaktır. Çünkü sınav süreci YKS’den sonra tam anlamıyla tamamlanmış olacaktır. Üniversite tercihleri Temmuz 2018 - Ağustos 2018'de yapılacaktır.

TYT puanlarına AOBP (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı) eklenmiş midir?

TYT sonuçlarında verilen puanlar, yalnızca sınavdaki başarınız baz alınarak verilmiş ham puanlardır. TYT, eğitim öğretimin halen devam ettiği bir dönemde uygulandığı için, şu anda 12. sınıfta okuyan adayların diploma puanları ÖSYM’ye bildirilmiş değildir. Eğitim öğretim dönemi bittiğinde her okul mezun olan adayların diploma puanını ÖSYM’ye bildirecektir. Dolayısıyla şu anda TYT’de bildirilen puanlar ham puanlardır.

Diploma puanları okullar kapandıktan sonra gönderileceği için TYT puanları yeniden mi hesaplanacaktır?

Okulların gönderdiği diploma puanları AOBP’ye dönüştürülecek ve her adayın TYT puanına eklenecektir. Böylece TYT puanları da yeniden hesaplanmış olacaktır.

Mezun durumda olan ve geçmiş senelerde AOBP’leri belirlenmiş olan adaylar için ne yapılacaktır?

Yeni sınav sisteminde AOBP’nin çarpılacağı katsayılar değişmiştir. Bu nedenle geçmiş senelerde AOBP’si belli olan adayların puanları yeniden hesaplanacaktır.

Meslek liselerinde okuyan ve yalnızca TYT’ye girecek adaylar için durum ne olacaktır?

Meslek liseli adaylar için de durum yukarıda anlatıldığı gibi olacaktır. Bu adaylar YKS’ ye girmeyecek olsa bile Temmuz ayını bekleyecekler ve AOBP’leri eklenmiş sınav sonuçları ile tercih yapacaklardır.

TYT’den alınan puanların %40’ı YKS’ ye nasıl eklenecektir?

TYT’den alınan puanın %40’ı doğrudan YKS’ ye eklenmeyecektir. Örneğin; TYT’den 400 puan alan bir aday olsun. Bu adayın TYT puanının %40’ı 160 yapar. Ancak bu hesaplama yanlıştır. Doğru hesaplama şu şekilde yapılacaktır: 400 puan alan bu adayın her test düzeyindeki başarısı ayrı ayrı hesaplanacak ve YKS puanlarına eklenecektir. Örneğin MF puanının hesabı için TYT’de yaptığı Türkçe netlerinden kaç puan elde ettiği hesaplanacak ve ortaya çıkan sayının %11’i eklenecektir. YKS testlerinde bulunan puan türlerinin tamamı bu şekilde hesaplanacaktır. YKS’ deki her puan türü için TYT testlerinin katkısı farklıdır.

TYT sonuçlarındaki başarı sırası ve puanlar, sınav başarısı ile ilgili ne kadar fikir verir?

Aday yalnızca TYT puan türleri ile tercih yapmayı planlıyorsa elindeki sonuçlar ortalama bir değerlendirme yapmasına izin verecektir. Çünkü adayın puanına okul diploma puanı henüz eklenmemiştir. Yapılabilecek olan yalnızca şu olacaktır: Aday, TYT puanının üzerine tahminen bir AOBP eklemesi yapacak ve başarı sırasını da bu oranda yükseltecektir. Ancak yine de AOBP eklemesinden sonra doğru bir başarı sırası tahmini yapmak zor olacaktır.

TYT puanları ile tercih yapacak adayların bilmesi gereken bir diğer noktada 2010 yılı üniversite kontenjanlarıdır. TYT puanları ile öğrenci alacak programların kontenjanı henüz bilinmemektedir. Bu nedenle yapılacak tahminler güvenilir olmayacaktır.

Aday YKS’den alacağı puanlarla tercih yapmayı planlıyorsa TYT puanları derinlikli bir fikir vermeyecektir. Çünkü YKS’ ye girecek aday sayısı, YKS test türlerinin hepsine ya da bir kısmına girecek aday sayısı ve bu adayların YKS başarısı gibi çok önemli ayrıntılar henüz netleşmemiştir.

TYT puanları adaylar tarafından nasıl yorumlanmalıdır?

150 altı

Bu adaylar, eğer Sınavsız Geçiş hakları yoksa hiçbir şekilde tercih yapamayacaklardır. Sınav süreci bu adaylar için tamamlanmıştır.

15 0–179 arası

Puanlarınızdan biri bu dilimde ise;
AÖF’de bulunan kontenjansız 2 ve 4 yıllık tüm programları tercih edebilirsiniz.
Önlisans programlarını tercih edebilirsiniz.
Meslek lisesi çıkışlıysanız, kendi alanınızın dışında kalan önlisans programlarını tercih edebilirsiniz.
Özel yetenekle öğrenci alan programların bazılarına başvurabilirsiniz. (Eğitim programları 180 puan istemektedir)

180-…

Puanlarınızdan biri bu dilimde ise;

YKS’lerden istediğinize başvurabilirsiniz.
TYT puanı ile öğrenci alan 4 yıllık bölümleri tercih edebilirsiniz.

TYT başarı sırası nasıl yorumlanmalıdır?

TYT puanları ile birlikte verilen başarı sırası, yukarıda da sıklıkla belirttiğimiz gibi kendi başına bir fikir vermeyecektir. Aday, TYT’de 350.112’inci olmuş olabilir ancak bu sıralama olduğu gibi YKS sonuçlarına aktarılacak değildir. YKS sonuçları sınav başarınızın %60’ını belirleyecek önemde bir sınavdır. Bu nedenle yalnızca TYT sonuçlarına bakarak bir genel sıralama tahmininde bulunmak zor olacaktır.

YGS puan türleri neyi ifade eder?

TYT,tek türde puan hesaplanır. sayısal puan türü, sözel puan türü, eşit ağırlık puan türüdür.

Fizik, Kimya, Biyoloji sınavıdır. Sayısal bölüm öğrencileri mutlaka katılmalıdır.

Türkçe, Coğrafya sınavıdır. Eşit ağırlık ve sözel alan öğrencileri mutlaka katılmalıdır.

Tarih, Coğrafya ve Felsefe grubu sınavıdır. Sözel bölüm öğrencileri mutlaka katılmalıdır.

YKS’de hesaplanan puan türleri neyi ifade eder?

MF sayısal bölüm öğrencileri için gelecek puan türleridir. Her puan türünden farklı alanlar tercih edilmektedir. (tb.1) TM eşit ağırlık bölümü öğrencileri için hazırlanmış puan türleridir. (tb.2) TS sözel bölüm öğrencileri için hazırlanmış puan türleridir.(tb.3) DİL yabancı dil bölümü öğrenciler için hazırlanmış puan türleridir.

PUAN TÜRÜ
AĞIRLIKLI KONUSU
SEÇİLEBİLECEK PROGRAMLAR


MF
Matematik Ağırlık. Prog.
Aktüerya Bil. Matematik, İstatistik. inans Mat, Mat. Öğrt. Uygulamalı Mat. Bilgisayar Bilimleri.

MF
Fen ağırlıklı Prog.
Fizik, Kimya, Biyoloji, Fizik Öğret. Biyoloji Öğret.

MF
Sağlık Bilimleri Prog.
Tıp, Eczacılık, Diş Hek. Hemşirelik, Veteriner, Biyokimya, Fizyoterapi. Genetik ve Biyomühendislik,

MF
Mühendislik, Teknik Prog.
İnşaat Müh., Makine Müh., Bilgisayar Müh., Çevre Müh., Endüstri Müh., Mimarlık, Gıda Müh.,

PUAN TÜRÜ
AĞIRLIKLI KONUSU
SEÇİLEBİLECEK PROGRAMLAR


TM–1
Matematik ağırlıklı

İktisat, İşletme, Ekonometri, Deniz İşlet. Yön. İşletme, Ulus. Ve Lojistik, Bankacılık ve Finansman, Sağlık Yönetimi, İç Mim. ve Çevre Tasarımı.

TM–2
Matematik ile Türkçe
Hukuk, Kamu Yön., Ulus.İlişkiler, Sınıf Öğretmenliği.

TM–3
Türkçe-Edebiyat

Psikoloji, Felsefe, Sosyoloji, Rehberlik ve Psk. Danışmanlık. Sosyal Hizmet. Arkeoloji, Antropoloji.

PUAN TÜRÜ
AĞIRLIKLI KONUSU
SEÇİLEBİLECEK PROGRAMLAR


TS-1
Sosyal Programlar

Halkla İliş., Gazetecilik, Radyo -TV-Sinema, Coğrafya, Sosyal Bil.Öğr. Basın ve Yayın, Görsel İletişim, Tasarımı, Reklâmcılık ve Halkla İlişkiler

TS-2
Dil ve Tarih ağırlıklı Prog.

Sanat Tarihi, Türk Dili ve Ed., Tarih, Türkçe Öğr., Hititoloji

PUAN TÜRÜ
AĞIRLIKLI KONUSU
SEÇİLEBİLECEK PROGRAMLAR


DİL–1
İngilizce, Almanca ve Fransızca Yabancı Dil Programları
İngiliz Dili ve Edebiyatı, Almanca Öğr., Fransız Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat(Alm, Fra, İng), Mütercim-Terc. (Alm, Fra, İng)

DİL–2
Batı Dilleri
Eski Yunan Dili ve Edebiyatı, İtalyan Dili ve Ed., Arnavutça

DİL-3
Doğu Dilleri
Çin Dili ve Edebiyatı, Japonca Öğretmenliği, Urdu Dili ve Edebiyatı

Konular

Öğrencilerin küçük yaşlarda ve ortaokul kademesinde mesleğe yönlendirilemez mi?
MSÜ başvurusu nasıl yapılır?
ÖSYM, MEB, AÖF, sınav görevlilerinin alacağı ücretler kaç TL?
OBP’nin üniversiteye yerleştirmelerde etkisi kaldırılmalı mı?
Özel üniversitelerde yaş sınırı var mı?
Geçmiş dönemlere ait ÖSYM sınav sonuç belgesi edinmek ücretli mi?
İYEP nasıl ve kaç saat uygulanacak?
KYK burs/kredi iptal başvurusu e-Devletten nasıl yapılır?
Birden Fazla Dil İçin Yabancı Dil Tazminatı Ödenmesi Mümkün Müdür?
YKS ÖSYM Sıkça Sorulan Sorular Açıklandı
TYT-YKS Puan Türleri Hakkında En Çok Merak Edilenler
Söz Puanının TYT ve AYT testlerindeki ağırlıkları ve katkısı ne olacaktır?
Nitelikli Mezun İçin MYO'larda Altyapı Yeterli mi?
Öğretmenlik programlarına başvuru için TYT başarı sırası kaç olmalı?
Geçen yıl yerleşip tekrar sınava girecek adayların puanı nasıl etkilenecek?
TYT sıralamalar nasıl olacak?
MSÜ sınav yerleri ne zaman açıklanacak?
TYT, AYT ve YDT Nasıl Uygulanacaktır?
YKS Aday Başvuru Formu Doldurulurken Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇di̇r?
Önümüzdeki yıllarda en çok aranan meslek grupları neler olacak?
TYT'de 0,5 net şartı üniversite kontenjanlarının boş kalmasına neden olur mu?
Anadolu teknik programlarına öğrenci seçme merkezi sınav e-kılavuzu yayımlandı mı?
Üniversiteye giriş sınavı ne zaman kalkıyor?
Sınavla öğrenci alan okul listelerinde yer almayan iller
YDT Rusça Örnek Soru Kitapçığı Tıkla İndir
YKS sınav tarihi değişti mi?
TYT testlerindeki her bir sorunun puan değeri aynı mı?
Üniversite sınavlarının tarihi değişti
Yeni kurulacak üniversitelere yeni bölgesel misyonlar verilecek
İkametgah değiştiren öğrenci bulunduğu ilde eşdeğer bölümlere yatay geçiş yapabilir mi?