2018 TYT Coğrafya KonularıTYT’de Sosyal Bilimler bölümde Tarih testinden sonra Coğrafya testi geliyor. 2018 TYT Coğrafya Konuları adayların sınavda coğrafya bölümünde başarılı olabilmeleri için bilinmesi gereken bilgiler arasında. Adayların başarıya ulaşmak için ilk olarak TYT Coğrafya testinin genel özelliklerini bilmeleri gerekmekte. Bu yazımızda adaylar için Coğrafya testinin genel özellikleri nelerdir? Nasıl sor tipleri ile karşılaşacakları ? gibi soruların cevabı vereceğiz.

TYT Coğrafya Testi’nin Genel Özellikleri Neler?

TYT Coğrafya testi, TYT Sosyal Bilimler testi içerisinde yer alan ve yaklaşık olarak 12-13 sorunun çıktığı bir testtir. Son yılları dikkate aldığımız TYT Coğrafya testi genel olarak güncel bilgiler ve yüz ölçümü ile ilgili soruların çıktığı bir test.

Coğrafya bölümünden Ygs Sosyal Bilimler testinde 12 soru çıkıyor.

TYT Coğrafya testinde soruların azalması adayları konuların da azaldığı görüşüne yöneltmesin çünkü soruların azalmasıyla beraber bir soruda birden çok konuyu bilme tarzında sorular ÖSYM tarafından sorulmaya başlandı. Bu sebeple 2017 Ygs Coğrafya Konuları‘nı bilmek daha da önem kazanıyor.

Bu detaylı bilgilerden sonra 2018 TYT Coğrafya Konuları‘na geçebiliriz. Aşağıda tablo olarak konuları inceleyebilirsiniz. Konular 2017 YGS’ye göre oluşturulmuş olup 2018 TYT’de çıkması en muhtemel konulardır. Soru sayıları 2017 YGS’ye aittir. Fikir vermesi amacıyla konulmuştur. Ayrıca hangi sınıftan hangi konuların çıktığına dair hazırladığımız grafiği de inceleyebilirsiniz.

TYT COĞRAFYA KONULARI --- 2018 TYT Soru Sayıları

1 Harita Bilgisi 1
2 Rüzgarlar 1
3 Türkiye’nin İklimi 1
4 İç Kuvvetler 1
5 Toprak Tipleri 1
6 Dış Kuvvetler 1
7 Doğal Afetler 1
8 Nüfus 1
9 Ortak payda: Bölge 1
10 Ulaşım Yolları 1
11 Çevre ve İnsan 1
12 Coğrafya’ nın Bölümleri 1
TOPLAM 12